У вас вимкнено javascript!


Для функціональності цього сайту необхідно включити JavaScript.


Ось інструкції, як включити JavaScript у вашому веб-браузерів .


;

Приготування розчинів


4.1.3. Кислоти

Н

Нітратна кислота (25 %)

317 мл концентрованої нітратної кислоти (65 %) обережно, невеликими порціями, перемішуючи, вливають у воду. Після охолодженнядоводять об'єм до 1 л та перемішують.


С

Сульфатна кислота (16 %)

100,7 мл концентрованої сульфатної кислоти (96 %) обережно, невеликими порціями, перемішуючи, вливають у воду. Після охолодженнядоводять об'єм до 1 л та перемішують.


Сульфідна кислота (сірководнева вода)

1. Воду насичують гідроген сульфідом, який одержують в апараті Кіппа дією розчину хлоридної кислоти на ферум(II) сульфід (рис. 1).


Установка для виготовлення сірководневої води

Рис. 1. Установка для одержання сірководневої води.

1 — апарат Кіппа; 2 — запобіжна лійка; 3 — кран; 4 — промивна склянка з водою; 5 — поглинальна склянка з водою, що охолоджується водою з льодом; 6 — промивна склянка з розчином натрій гідроксиду (20-40 %)


При роботі установки кран 3 відкривають настільки, щоб  в поглинальній склянці 5 бульбашки проскакували з швидкістю одна бульбашка за 2 с.

В зв'язку з тим, що сірководнева вода окиснюється киснем повітря із виділенням сірки, її потрібно використовувати лише свіжовиготовленою. Виготовлення сірководневої води проводять у витяжній шафі.


2. Помістіть у колбу Вюрца декілька шматочків ферум(II) сульфіду, залийте його розбавленим розчином (2-5 %) хлоридної кислоти. Газовідвідну трубку з'єднайте з промивалкою (5 % CuSO4) для дегазації надлишку гідроген сульфіу та залиште на ніч у витяжній шафі. На наступний день злийте прозору рідину, яка має властивості сірководневої води і придатна для використання у навчальному процесі.


Х

Хлоридна кислота (25 %)

641,5 мл концентрованої хлоридної кислоти (37 %) обережно, невеликими порціями, перемішуючи, вливають у воду. Після охолодженнядоводять об'єм до 1 л та перемішують.


Розділи:
  1. Виготовлення розчинів окремих реактивів
    1. Неорганічні речовини
      1. Оксиди, пероксиди, амоніак, прості речовини тощо
      2. Луги
      3. Кислоти
      4. Солі
    2. Органічні речовини
      1. Вуглеводні, галогенопохідні вуглеводнів
      2. Спитри, феноли, етери, кетони, альдегіди
      3. Карбонові кислоти, естери, жири, вуглеводи
      4. Нітросполуки, аміни, амінокислоти, білки
      5. Індикатори
Зміст