У вас вимкнено javascript!


Для функціональності цього сайту необхідно включити JavaScript.


Ось інструкції, як включити JavaScript у вашому веб-браузерів .


;

Приготування розчинів

3.4. Розчинення

Розчинення твердих речовин. Техніка розчинення кристалічних речовин в рідинах в більшості випадків не є складною. Розчинення проводять після подрібнення речовини, так як швидкість розчинення кристалів залежить від їх розміру. Чим більше кристали, тим повільніше йде їх розчинення при даній температурі.

Внаслідок низької здатності до стискання рідин розчинність речовин практично не залежить від тиску. Підвищення температури може як збільшити розчинність речовини, так і знизити її. Відомі речовини, розчинність яких практично від температури не залежить. Розчинення більшості солей і неелектролітів - процес ендотермічний, що супроводжується охолодженням утвореного розчину. Тому відповідно до принципу Ле Шательє підвищення температури збільшує розчинність таких речовин.

Розчинення речовин проводять зазвичай в хімічних стаканах при перемішуванні суміші твердої і рідкої фаз скляною паличкою з надітим на її кінець шматочком гумового або поліетиленового шланга. Краще цей процес здійснювати в конічних колбах, в яких ручне перемішування вмісту не призводить до розбризкування рідини.

Коли розчинення речовини протікає повільно, суміш нагрівають і застосовують механічне перемішування.

Якщо розчинення ведуть при нагріванні, то порошок речовини вводять в рідину порціями. Поява на дні посудини, що нагрівається, шару речовини, яка нерозчинилася, може викликати локальний перегрів посудини і її руйнування.


Розчинення рідин. Водні розчини рідких речовин, переважно органічних, в лабораторіях готують не так часто. Найважливішими рідинами, розчини яких іноді доводиться готувати, є метиловий і етиловий спирти, ацетон і деякі інші.

Зважаючи на те що відважити розраховану кількості рідини досить складно, найчастіше замість вагових кількостей беруть певні об'єми рідин.

Після зливання відміряних об'ємів рідин розчин перемішують.

Приготовлені розчини перевіряють на вміст розчиненої речовини або за густиною, або за молекулярною рефракцією.


Розчинення газів. Розчиняють газоподібні речовини досить рідко. Це проводять у спеціальних приладах, які складають для кожного газу. Вміст розчиненої речовини контролюють за допомогою аерометра.

Розділи:
  1. Техніка виготовлення розчинів
    1. Загальні правила виготовлення розчинів
    2. Вимірювання рідин
    3. Зважування твердих речовин
    4. Розчинення
Зміст