У вас вимкнено javascript!


Для функціональності цього сайту необхідно включити JavaScript.


Ось інструкції, як включити JavaScript у вашому веб-браузерів .


;

Приготування розчинів

3.2. Вимірювання рідин

Мензурка
Рис. 1. Мензурка.
Мірний циліндр
Рис. 2. Мірний
циліндр.

Для відмірювання рідин в лаборантській слід мати кілька вимірювальних циліндрів (мензурок) з носиком, ділених на кубічні сантиметри (рис. 1). Бажано мати циліндри на 50, 100, 250, 500 мл і на 1 л, але можна обійтися і з двома: на 100 мл і на 1 л. для робіт учнів потрібні циліндри на 50 мл (рис. 2).

Щоб виміряти мірним циліндром потрібний об'єм безбарвної прозорої рідини, її наливають так, щоб нижній меніск перебував на рівні потрібної поділки циліндра. Для забарвлених і непрозорих рідин відлік рівня ведуть по верхньому меніску (рис. 3).



Рис. 3. Меніски.
Мірна колба
Рис. 4. Мірна
колба.
Піпетки
Рис. 5. Піпетки.

Мірні колби (краще з притертими пробками, рис. 4) необхідні для приготування розчинів заданої об'ємної концентрації. З цією метою вони можуть бути використані і для робіт учнів. Необхідно мати достатню кількість колб об'ємом 100-500 мл і кілька штук об'ємом 1 л. При наповненні мірної колби потрібно останні порції рідини доливати обережно по краплях, щоб нижній меніск рідини збігся з рискою на шийці колби.

Піпетки (рис. 5) необхідні для точного відмірювання невеликих об'ємів води та водних розчинів. У шкільному кабінеті слід мати піпетки на 10, 25 і 50 мл. Вони використовуються для демонстраційних дослідів і для практичних робіт учнів.


Для приблизного швидкого відмірювання води корисно мати порцелянову кружку об'ємом в 1 л; вона ж може використовуватись для наливання води в газометри, в газові циліндри тощо.


Розділи:
  1. Техніка виготовлення розчинів
    1. Загальні правила виготовлення розчинів
    2. Вимірювання рідин
    3. Зважування твердих речовин
    4. Розчинення