У вас вимкнено javascript!


Для функціональності цього сайту необхідно включити JavaScript.


Ось інструкції, як включити JavaScript у вашому веб-браузерів .


;

Приготування розчинів

3.1. Загальні правила виготовлення розчинів

  1. При приготуванні розчинів слід дотримуватися чистоти. Весь необхідний посуд має бути заздалегідь ретельно вимитий. Готувати розчини слід, використовуючи чисті реактиви і дистильовану воду.
  2. Тверді речовини, особливо важкорозтинні, рекомендується подрібнювати, так як розчинення великих кристалів і грудок відбувається дуже повільно.
  3. Деякі речовини, будучи розтертими в тонкий порошок, мають властивість плавати по поверхні води, не змочуючи. Перед розчиненням такі порошки слід розтерти в ступці з невеликою кількістю води до утворення однорідної кашки, яку потім змивають водою в стакан і далі розчиняють як звичайно. Іноді перед розчиненням змочують порошок декількома краплями спирту.
  4. Застосування для приготування розчинів гарячої води при точних роботах не рекомендується. Хоча нагрівання і прискорює процес розчинення, воно призводить до зміни концентрації за рахунок випаровування і до неточностей у вимірі об'ємів.
  5. Якщо розчинення відбувається повільно, суспензію необхідно перемішувати за допомогою механічної мішалки або, краще, збовтувати в закритій склянці або колбі на механічному струшувачі.
  6. Легкорозчинні тверді речовини і рідини перемішують вручну в закритій посудині (якщо не передбачається виділення газів або пари) шляхом струшування або багаторазового перевертання посудини; можна перемішувати їх скляною лопаткою в стакані.
  7. При розчиненні сильних кислот, особливо сульфатної та нітратної, слід доливати кислоту у воду, але ні в якому разі не навпаки.
  8. Слід пам'ятати, що зважування рідких кислот, а також летких рідин можна проводити тільки в герметично закритих посудинах. Частіше ж потрібні кількості рідин відміряють мірними циліндрами або піпетками.

    Густину рідини при цьому або вимірюють за допомогою денсиметра, або знаходять в довідниках. В останньому випадку вимірювання об'єму рідини необхідно проводити при тій же температурі, для якої вказана густина: різниця навіть у кілька градусів може призвести до помітних помилок.
  9. Розчинення сухих лугів у воді необхідно робити, додаючи луг у воду невеликими порціями і обережно перемішуючи. Якщо залишити гранульований або лускований луг в посудині з водою на деякий час без перемішування, гранули злипнуться в єдиний клубок, на розчинення якого піде дуже багато часу, навіть якщо перемішування потім відновити.
  10. Концентровані розчини їдких лугів не рекомендується зберігати; їх готують безпосередньо перед вживанням. Якщо потреба в зберіганні все ж виникає, використовують сулії з поліетилену або покривають скляні бутлі зсередини шаром парафіну, оскільки концентровані луги витравлюють скло. Для нанесення захисного шару готують 10-15% -ний розчин парафіну в бензині і наливають його в бутель в такій кількості, щоб вистачило для рівномірного змочування всієї внутрішньої поверхні. Потім бутель продувають повітрям до повного видалення парів бензину.
  11. Якщо необхідно приготувати насичений розчин речовини, розчинність якої у воді невідома, речовину додають невеликими порціями, щоразу досягаючи повного розчинення, до тих пір, поки остання порція вже не буде розчинятися. Слід мати на увазі, що з підвищенням концентрації розчину швидкість розчинення падає. Тому бути впевненим, що стан насичення досягнуто, можна лише в тому випадку, якщо кількість твердої речовини не зменшилася після принаймні півгодинного перемішування розчину.

    Рекомендується також готувати насичений розчин в теплій воді, а потім охолодити його до кімнатної температури. Деяка кількість розчиненої речовини повинно при цьому випасти в осад. Виняток становлять дуже небагато речовини (наприклад, карбонат літію), розчинність яких у воді з підвищенням температури зменшується.

    Зберігають насичені розчини як правило з невеликим надлишком нерозчиненої твердої речовини.
  12. Розчини, котрі потрібно зберігати, необхідно відразу після приготування перелити в посудини, які щільно закриваються, і забезпечити етикетками із зазначенням назви та формули розчиненої речовини, концентрації розчину і дати його приготування. Місткість посудини для зберігання повинна бути такою, щоб розчин заповнював його майже доверху.
Розділи:
  1. Техніка виготовлення розчинів
    1. Загальні правила виготовлення розчинів
    2. Вимірювання рідин
    3. Зважування твердих речовин
    4. Розчинення
Зміст